Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği, insan, enformasyon, malzeme, para ve teknolojik kaynakları, bütünleştirerek ürün ve servisleri en uygun olarak üretebilmeyi sağlayan bir mühendislik dalıdır.

Endüstri Mühendisliği mühendislik becerilerini matematik, bilgisayar bilimleri, yönetim uygulamaları ile birleştirerek endüstride, kamuda ve toplumdaki karmaşık sistemlerin başarım düzeylerini arttırabilmek için tanımlayan, değerlendiren, tasarımlayan, değiştiren, kontrol eden ve geliştiren sistematik yollar sağlar.


Endüstri Mühendisliği Bölümümüz Türkiye' de mühendislik programları alanında akreditasyon vermeye tek yetkili kuruluş olan Mühendislik Eğitim Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği MÜDEK tarafından 5 yıllık süre ile 30.9.2021 tarihine kadar akredite edilmiştir. 
===================================================================

Açık Yarı Zamanlı / Tam Zamanlı Öğretim Üyesi Pozisyonları -
Eylül 2020 için.
Open Part Time / Full Time Faculty Positions for 2020 September.

IIŞIK University Industrial Engineering Department invites applications of Turkish Citizens to fill an immediate opening for a full time position of Assistant or Associate Professor. Applicants should have a Ph.D. in operations research or industrial engineering and must have commitment to teach at both the undergraduate and graduate levels, demonstrate potential for research, and develop collaboration with the industry. ISIK University is a private, nonprofit institution located in Şile, Istanbul and the medium of instruction is Turkish and English. Applicants should send a statement of interest and CV (detailing research, publications, work experience and previous courses taken and taught) electronically to caglar.aksezer@isikun.edu.tr

İlgili Dosyalar