İngilizce Seviye Belirleme Sınavları

İngilizce Seviye Belirleme Sınavları

Işık Üniversitesi İngilizce sınavı iki aşamalıdır. Işık Üniversitesi'ne giren öğrenciler yerleştirme sınavına alınırlar. Bu sınavı geçen öğrenciler yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Yeterlik sınavında basarili olamayan öğrenciler İngilizce seviyelerine göre Hazırlık Programı'na yerleştirilirler.

Hazırlık Programı'ndan muaf tutulmak için ayni yıl yapılan resmi TOEFL' dan 213 veya üzeri bir sonuç getirmek gerekir. Bu durumda öğrenciler doğrudan birinci sınıfa (freshmen) başlayabilirler.

Hazırlık Programı bir yıldır, bu süre içinde öğrenciler İngilizce açısından birinci sınıfa hazırlanırlar. Öğrencilerin, Üniversitemiz dışında İngilizce kullanma fırsatları az olduğundan, Hazırlık Programı sınıflarında sadece İngilizce kullanılmaktadır.

Birinci dönemin sonunda yarı yıl sınavları tüm sınıflara uygulanacaktır. Sınavlar hocalar tarafından hazırlanacak ve örgencilerin seviyesini ve gelişmelerini izlemek amacı ile yapılacak olan bu sınav aynı zamanda ikinci dönemde sınıflara yerleştirme açısından yardımcı olacaktır.

Hazırlık Sınıfını geçebilmek için örgencilerimizin dönem içi başarısı Muafiyet sınavının

%50 'sine tekamül eder, geri kalan % 50'yi oluşturan aşamalar ise;

  • Okuma Sınavı
  • Yazma Sınavı
  • Dinleme Sınavı 'dır.

Söz konusu sınavlarda basarisiz olan öğrenciler Bütünleme sınavına girmek zorundadırlar. Bu sınavda da basarisiz olan öğrenciler 1 sene daha Hazırlık okurlar.

İlgili Dosyalar