Öğr. Gör. Salih Gömleksizoğlu


E-posta: salihgomleksiz@hotmail.com

1942 yılında Kastamonu’da doğdu. Kastamonu Lisesi, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümü’nde okudu. 1969 yılında bu okuldan Yüksek İç Mimar olarak mezun oldu.
Bir özel sektör kuruluşunda askere gidinceye kadar mesleki projeler ve onların tatbikatlarını yaptı. 1975 yılında askerliğini bitirdikten sonra İstanbul’da bir mobilya atölyesi ve iç mimarlık bürosu açarak ticari hayata başladı. Zaman içinde bu atölye Salih Gömleksizoğlu’nun tasarımlarını hayata geçiren bir mobilya fabrikasına dönüştü. 1980 yılında ilk mobilya mağazasını açarak mobilya sektörünün imalatından sonra pazarlama kısmına da giriş yaptı. Bu mağazalar İstanbul da değişik semtlerde mutfak ve mobilya mağazaları olarak çoğaldı.
1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden yapılan hocalık teklifini değerlendirip öğretim görevlisi olarak haftada iki gün çalışmaya başladı. 2005’de ayrılıncaya kadar Proje dersi ve Diploma Projesi dersleri vererek değerlendirme jürilerinde jüri üyesi olarak görev yaptı.
Ticari hayatı ve Fakültedeki hocalığı devam ederken İç Mimarlar Odası Marmara Bölgesi Başkanı ve hemen bir sene sonra da İç mimarlar Odası Genel Başkanı olarak seçildi. İç Mimarlık adı altında bir dergi çıkardı. Bu dergiye mesleki yazılar yazdı. Projeler yapmakta zaman zaman da mimari yarışmalara girmektedir.
Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden aldığı Proje hocalığı teklifini değerlendirmiş ara verdiği Proje hocalığına tekrar başlama kararı almıştır.
Eşi emekli Fransızca öğretmeni,Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi bir kızı, mimar bir oğlu, iki torunu vardır.