İsmail Seçkin Türesay

İsmail Seçkin Türesay

İzmir Urla'da doğdu. İlkokulu babasının görevi nedeniyle Erzurum'un Büyüktoy köyünde ve Gelibolu'ya bağlı Bolayır'da tamamladı. İlkokuldan sonra Işık'lı oldu. Işık Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi girdi. İki yıl sonra da İktisat Fakültesi'ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü'ne kaydoldu.

1964'te haftalık Durum Dergisi'nde gazeteciliğin ilk çırak yıllarını yaşadı. 1969 yılında askerlik dönüşü Son Havadis Gazetesi'ne, 1970 te Hürriyet grubunun ikinci gazetesi olan Yeni Gazete'ye girdi. Bu gazete 1971'de kapatılınca Hürriyet Gazetesi'ne çağrıldı. 1 Ağustos 1971 de başlayan Hürriyet yılları iki kez kesintiye uğrayarak 31 Mart 2012'ye kadar sürdü.

Hürriyet'te ilk görevi gece yazı işleri sorumluluğuydu. 1972 yılında birinci sayfa sorumlusu oldu. Daha sonra Hürriyet'te sırasıyla Sorumlu Müdür, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Müdürlüğü ve Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Ayrıca 1988-1991 yılları arasında Günaydın Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü'nü üstlendi. Hürriyet'ten ayrıldıktan sonra haftalık Siyası Yeni Ulus Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaptı. Şimdilerde Hürriyet'in birinci sayfalarının penceresinden Türkiye'ye, Türk toplumuna ve Dünya'ya bakışın anlatıldığı bir kitap hazırlıyor. Kitapta manşetlerin öyküsü ve perde gerisindekiler de tanıtılıyor.

Nazan Türesay ile evli ve kendisi gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci Seçil Türesay'ın babası. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 'nden iki kez Yılın Gazetecisi Ödülü aldı. (1982-1983), 1989' da Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin Yılın Genel Yayın Müdürü ödülüne değer görüldü. Burhan Felek Basın hizmet ödülü sahibi TÜRESAY, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde 10 yılı aşkın süreyle Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

İlgili Dosyalar