Kapat

Işık Üniversitesi'nden 1001 Işık'lı Mezun Oldu!

Geri

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın (FMV) 130 yıllık köklü eğitim geleneğinin eseri. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi 17. Dönem Lisans – Lisansüstü ve 2. Dönem Önlisans Mezuniyet Töreni, Işık Üniversitesi'nin Şile Kampüsünde akademisyenler, mezun ve ailelerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişilik bir izleyici topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi. 3-4 Haziran tarihlerinde Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde düzenlenen Mezuniyet Töreninde 5 Fakülte, 2 Enstitü, 2 Meslek Yüksekokulu'ndan; ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 1001 yeni mezun hayata adım attı.

Düzenlenen törende, Fen Bilimleri Enstitüsü'nden 14, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden 81, Lisansüstü programlardan toplam 95, Fen Edebiyat Fakültesi'nden 105, Güzel Sanatlar Fakültesi'nden 114, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 96, Mühendislik Fakültesi'nden 179, Lisans programlarından toplam 494, Meslek Yüksekokulu'ndan 78, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'ndan 334, Önlisans programlarından toplam 412 kişi olmak üzere bu yıl 1001 Işıklı mezun olmanın sevincini yaşadı.

Işık Üniversitesi Şile Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet törenine, üniversite yöneticileri, kurum ve kuruluşlarının müdürleri, akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı. Mezuniyet töreni, diplomalarını alacak öğrencilerin kortej yürüyüşü ile yerlerine geçmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törendeki konuşmasına "Bugün bizi burada toplayan emekleri şükranla kutlayarak başlamak isterim" diyerek başlayan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay, şunları söyledi: "Yakınlar, değerli çalışma arkadaşlarım, arkamızdaki güçlü, en çok mezunlarıyla güçlü camia, sizler bizim en değerli ürünümüz, 130 yıllık geleneğin geleceğe bakan gözlerisiniz. Burada edindiğiniz bilgi, beceri ve öğretim, bir sonraki adımınız her ne ise onun için yeterli olsun isteriz, ancak asla yetinmemenizi, ASLA YETİNMEMENİZİ dileriz. Meraklı olun, sorgulayın, yenilikçi, yenileşimci olun. Öğrenciliğinizin son yılında şahit olduğunuz, katıldığınız, parçası olduğunuz Işıklı Yenileşim hep sizinle kalsın: Onur Yasamızdan güç alarak, akademik özgürlük, dürüstlük ilkelerimizi pekiştiren, şeffaf, katılımcı yönetimimizle, etkinlikleriniz, kulüp faaliyetleriniz, projeleriniz, yayınlarınızı hep destekledik. Sağlıklı ve güvenli tutmaya çalıştığımız kampüs ortamı dışında bu ilkeler geçerli değil, dünya sahnesi adaletli değil, rekabet hep artacak... Buradan aldıklarınız sizi bir sonraki adıma hazırlamakta yeterlidir umarız, ama siz YETİNMEYİN. Alanınızda dünyayla rekabet ettiğinizi unutmadan, etrafınızı sürekli aydınlatmak siz düşüyor. Işık olun, ışıklı kalın…"

"Hocanız olamadığım için üzülüyorum"

Törene katılan Feyziye Mektepleri Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Sevgili gençler öncelikle sizlerin hocası olamadığım için çok üzülüyorum. Kendimi sizlerden kopuk hissetmiyorum ama keşke sizlerle de hoca olarak derslerinize girebilseydim, bundan 20 sene öncesinden olduğu gibi, bu sene üniversitemizin 20. Yılı, koskoca bir Işık Üniversitesi Maslak'ta ve Şile'de işte bugünkü hale geldi. En başta kurucumuz vakfımıza, mütevelli heyetimize, kurucu mütevelli heyetimize ve Işık üniversitesini var eden çok değerli hocalarıma, burada bulunan hocalarım, burada olamayan hocalarıma, kurucu öğrencilere, mezunlarımıza ve sizlere şükranlarımı sunuyorum, çok çok çok teşekkür ediyorum."

Işık Üniversitesi'nin 17. Mezunlarını veren koskoca bir üniversite olduğuna dikkat çeken Sıddık Yarman, konuşmasına şöyle devam etti:

"Her kurum gelenekleriyle, özellikleriyle anılır. Öncelikle sizin başka üniversitelilerin başka kurumların mezunlarından ayırt edecek çok temel büyük bir olay var. Bunun farkında mısınız? 1885, Selanik, Şemsi Efendi okulu Atatürk Feyz-i Sıbyan ve Feyziye Mektepleri Vakfı. İşte siz gerçekten Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklarısınız onur okulundan mezun oluyorsunuz. Sevgili gençler, Feyz-i Sıbyan Şemsi Efendi Selanik'te Türk azınlığın, Yahudi azınlığın bulunduğu bir mahallede başladı eğitime, ve biz ilk defa menderese eğitimin dışında yüzü batıya dönük bilimsel kurgularla bezenmiş rasyonel bir eğitim yapmaya başladık yani din dil ırk ayrımı yapmaksızın herkesi kucaklayan bir eğitim sistemi işte Işık üniversitesi asıl kurgusu din dil ırk ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımıza ülkemizin dışındaki öğrencilere eşit düzeyde aynı sevgiyle sevecen bir eğitim verir. Işık verir. Siz bu ışığın sonuçları olarak bu noktaya geldiniz. İşin güzel tarafı bu."

20. yılını kutluyor….

Bu yıl 20. Yılını kutlayan kutlayan Işık Üniversitesi'nin 2016 mezuniyet töreninde olmaktan son derece mutlu olduğuna söyleyen Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Akın Süel, "130 yıllık kurumumuzun çatısı altında bulunan, bu sene kuruluşunun 20. Yılını kutluyoruz. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları olarak, anaokulundan üniversiteye, eğitim kurumlarımızdan bugüne kadar mezun olan on binlerce öğrencimizin başarısına şahitlik ettik" dedi. Her yeni mezuniyet töreninin yepyeni bir heyecan demek olduğuna işaret eden Akın Süel sözlerine şöyle devam etti: "IŞIK adını Büyük Atatürk'ten alan Feyziye Mektepleri Vakfı olarak, çağın ötesine geçecek iyi insanları yetiştirmeyi görev kabul ettik. Öğrencilerimize özgür ve farklı düşünmeyi, yeni fikirlere açık olmayı, farklılıkları zenginlik olarak görmeyi ve bilginin gücüne önem vermeyi öğrettik, öğretmeye devam ediyoruz. Sadece eğitim veren bir kurumun, 130 yıldır işlevini başarı ile sürdürmesi, sizler gibi aydınlık gençleri ülkemize kazandırması, iyi ve doğru eğitimi sürdürdüğümüzün en büyük kanıtıdır. Bugün, Işık Üniversitesi'nden mezun olan sevgili gençlerimize baktığımda, hepsinin güçlü donanımla, araştıran, sorgulayan, devamlı öğrenen, kendine güvenen, yeniliklere açık kişiler olarak hayata atılmalarını görmekten gurur duyuyorum."

Hayatta bazı şeylerin bir kez yaşanacağına dikkat çeken Akın Süel, mezunlara şu tavsiyelerde bulundu:

"Bugün üniversiteden mezun olduğunuz gün, sizin için çok özel. Artık hayatınızda yeni bir dönem başlıyor, parlak bir gelecek sizi bekliyor. Eminim ki bu kazanımlarınızla gittiğiniz her yerde, bulunduğunuz her ortamda fark yaratacaksınız. Araştırma ve öğrenmeye, değişime açık olun. Heyecanınızı kaybetmeyin. Hayal edin. Ancak hayal etmek yetmez, hayalleriniz doğrultusunda hedefler koyup hayata geçirmek için sabırla, çok çalışın. Her zaman böyle cesur, iyi ve güzel insanlar olun. Bu çatı altında edindiğiniz IŞIĞINIZI ve IŞIKLI arkadaşlıklarınızı özenle muhafaza edin. Sevgili mezunlar, sizler her zaman bizim ve üniversitenizin gururu olacaksınız. Hepinize başarılı ve mutlu bir yaşam diliyorum. YOLUNUZ IŞIKLI OLSUN!"

Törendeki misafirlere de seslenen Akın Süel, "Burada, yarının liderleri olacak yüksek donanımlı gençlerimizi görünce geleceğe dair umutlarımız çoğalıyor. Bu pırıl pırıl gençleri yetiştiren, başta siz sevgili öğrencilerimizin AİLELERİ olmak üzere, öğrencilerimizin bugünlere gelmesinde emeği olan herkese, Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof.Dr Sıddık Yarman 'a ve Mütevelli Heyeti Üyelerimize, Rektörümüz Prof. Dr. Şirin Tekinay'a, değerli öğretim üyelerimize, akademik ve idari personelimize, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Birinciler de konuştu…

Fakülte Birincisi Zeynep Şahin de törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz Işıklılar'a iyi işler yapmak için yol gösterici olan, özgüvenimizi yeniden dirilten, hoşgörülü ve özgür düşünmemizi sağlayan, mesleki bilgileri sağlam, sorumluluk alma bilinci yüksek, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın bireyler olarak bizleri yetiştiren, farklı deneyimler edinme fırsatını bizlere sunarak vizyonumuzu geliştiren değerli öğretim üyelerimize teşekkürü tüm arkadaşlarım adına bir borç bilirim.

Diğer çoğu üniversitede olmayan devasa bir kütüphaneyi bizlere sunan, sık aralıklara yapılan oldukça eğitici ve önemli seminerler ile kendimizi geliştirmemizi sağlayan, ve son olarak benim gibi derece almaya hak kazanmış ve alt sınıflardan dereceli olan arkadaşlarıma rüya gibi bir ödül vererek bizlere bir haftalık New York deneyimi yaşatan okuluma ve tüm yüce gönüllüğüyle, samimiyetiyle yanımızda olan Sayın rektörümüz Şirin Tekinay'a tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Ulu Önder Atatürk'ün gösterdiği akla ve bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda aydınlık yarınlar için Işık kimliğimizi onur duyarak taşımak ümidiyle. Yolumuz açık olsun arkadaşlar!"

Yüksek Okul Birincisi Songül Bilgi ise, "İki yıl boyunca Işık Üniversitesi'nde aldığım eğitimi güzel bir başarıyla tamamladığım için çok mutluyum. İnanmak ve çalışmak eşittir başarılı olmak. Ben demekten çok biz demeyi seven biri olduğum için benim başarım değil bizim başarımız demek istiyorum ve bu başarıda payları büyük olan Işık Üniversitesi SHMY'nun değerli ve bilgili hocalarına kendi alanları ile ilgili bilgileri ve hayat tecrübelerini bizlerle paylaştıkları için çok teşekkür ederim. SHMY mezunları olarak aldığımız eğitim doğrultusunda sağlık sektöründe doğru ve düzgün işlere imza atacağımıza kendim ve arkadaşlarım adına söz vererek konuşmamı tamamlamak istiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ile Fakülte Dekanları, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri tarafından derece ile mezun olan öğrencilere diploma ve hediyeleri takdim edildi. Tören, mezuniyet yemini ve kep atmayla sona erdi.