Kapat

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 78. Yıldönümünde sevgiyle, saygıyla, minnetle ve özlemle andık

Geri

Ata'mızın aramızdan ayrılışının 78. yıldönümü sebebiyle; Işık Üniversitesi Şile Kampüsü oditoryumunda tören gerçekleştirildi. Törene Işık Üniversitesi'nin akademik ve İdari personelinin yanı sıra, çok sayıda öğrenci katıldı.

Şile Kampüsü Oditoryumunda yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Elif Kapıcıoğlu'nun konuşması ile başladı.

Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Elif Kapıcıoğlu " Atatürk'e Minnet";

Türk ulusunun en büyük kaybının üzerinden 78 yıl geçti. Atatürk'ün nasıl bir lider olduğunu hatırlatmak isterim. Padişahları, paşaları, hakkında çıkarılan ölüm ilanlarını yok sayıp milletine koşan, ona inanan bir liderdi. Yokluk içinde savaştı. Savaştığı yıllar boyunca bir anını bile boş bırakmadı. Hayatı boyunca toplam 3997 kitap okudu ki savaş bitince, zafer elde edilince ne yapacağını çok iyi bilmeliydi. Cumhuriyetin ilanından sonrası daha önemliydi ona göre. Eğitim seviyesini arttırmalı, bu yıkık ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmalıydı. Devrimler yaptı, halkını bir an bile yalnız bırakmadı. Tüm yaşamını ülkesine adayan Atatürk'ün bizden ayrılışının yıl dönümü olan 10 Kasım'la başlayan bu hafta onu sonsuz sevgi ve saygıyla anarken, onun yaptıklarını değerlendirip amaç ve hedefinin ne olduğunu, neler yapmak istediğini ve neler yaptığını kavramaya çalışmalıyız. Minnetimiz ve özlemimiz hiç bitmeyecek Atam.

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay;

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ilke ve inkılaplarına sonsuz sadakatimiz ve bağlılığımızla, sevgiyle, saygıyla, minnetle, özlemle andığımız bugün değerli Mustafa Yurtkuran hocamız Mütevelli Heyet Başkanımız olarak bizlere ilk kez hitap edecek. Bu yüzden kendisine hepimiz adına teşekkür etmek istedim. Bu hüzünlü günde ayrıca değerli hocamız bir yakınını kaybetmiş olmasına rağmen, buradan çıkıp bir yakınının cenazesine gidecek olmasına rağmen gerçek bir Atatürkçü, Atatürk ve Atatürkçülük üzerine eserler kaleme almış bir profesör olarak bizimle olmak istedi. Kendisine tekrar yürekten bunun için de teşekkür ediyorum.

Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran "Atatürkçülük";

8 yıl Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nde görev yaptıktan sonra mütevelli heyet başkanlığına seçildim bu da size ilk hitabım. Değerli arkadaşlarım Atatürkçü düşünce sistemi hakkında çok fazla tarifler yapılmıştır ve bence bugüne kadar en iyi tarifi değerli arkadaşım Emre Kongar yapmıştır. Emre Kongar demektedir ki; Atatürkçülük çağdaş uygarlığa ulaşmak için önce bu uygarlığın boyunduruğundan kurtulmayı, sonra da ona erişmek üzere toplumsal, siyasal, ekonomik, hukuksal ve kültürel devrimlerin gerçekleştirilmesidir. Yani bir bağımsızlık ve çağdaşlaşma ülküsüdür Atatürkçülük.

Değerli arkadaşlar, Atatürkçülük hep altı ok olarak tarif edilir. Altı ana esastan bahsedilir ama bu altı esasın altında, yanında ve üstünde başka vazgeçilmez esaslar da vardır. Örneğin, Atatürkçülüğün zemini, olmazsa olmazı anti-emperyalizmdir. Anti-emperyalist olmadan, sömürüye karşı çıkmadan, mazlum milletlerin geleceğini düşünmeden Kemalist olunmaz. Bu zemin, anti-emperyalist zeminin üstündeki temel, ana kural Laikliktir. Laiklik olmadan Atatürkçülük, Atatürkçülük olmadan da milletin birlik ve beraberliği sağlanamaz. Bu iki temel zemin ve onun üstüne oturtulan temelin üstündeki tabya yurtseverliktir. Altı okun içerisinde örneğin yurtseverlik yoktur ama yurtsever olmadan Atatürkçü olmak mümkün değildir. Çünkü Atatürkçülük Türk milletine has, Türk'e has bir çağdaşlaşma ülküsüdür. Ondan sonra Atatürkçülüğün katları gelir. Yani ana temel anti-emperyalizm, laiklik ve yurtseverliktir, bunun üzerine de katlar inşa edilmiştir. Tam bağımsızlık askeri, idari, kültürel, ekonomik tam bağımsızlıktan bahseder Atatürk.

Diğer bir özelliği; Atatürk Milliyetçiliğidir, yani ulusalcılık. Atatürk Milliyetçiliğinin temel özelliği, Atatürk Milliyetçiliği diğer tüm milliyetçiliklerden farklı olarak ırkçılığı tümüyle reddeder. Irkçılığı kabul edilmez bir insanlık ayıbı olarak görür ve o nedenle Atatürk Milliyetçiliği dil, kültür, tarih, çağdaşlaşma ülküsü, tasada ve sevinçte beraberlik üzerine kurulmuştur. Bizim milliyetçilik anlayışımızda kesinlikle ırk kavramı, mezhep kavramı, din kavramı yoktur. Bu nedenle Atatürk Milliyetçiliği dünyadaki tek birleştirici milliyetçiliktir.

Bir başka özellik Ulusal Egemenlik ve Cumhuriyetçiliktir. Vatandaşların devlet karşısında ve hukuk karşısında koşulsuz ve kısıtlamasız, eski deyimle 'bilakaydüşart' eşitliğini öngörür. Cumhuriyetçilik de bu vatandaşların kendi temsilcilerini seçerek yönetime ortak olmasını yönetimi bizzat kendilerinin kendi temsilcileri aracılığıyla yapmasını emreder. Halkçılık özelliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsini devletin öz evladı olarak kabul etme esasına dayanır. Hiçbir vatandaşımızın yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vatandaşlıkla bağlı olan hiçbir vatandaşımızın birbirine göre hak, çıkar ve özgürlüklerde pay farkı yoktur.

Şimdi üzerinde en çok tartışılan büyük bir yanlış anlaşma ile ilgili iki maddeye de değineceğim. Bunlardan bir tanesi Devletçilik'tir. Atatürkçü Devletçilik, Kemalizm'in devletçiliği tüm ticari ve ekonomik işlemleri devlet eliyle yapmayı öngören sistemlerle uzaktan yakından hiçbir bağı yoktur. Atatürk Devletçiliği'nde insanı insan yapan özelliklerin korunması devlet tarafından sağlanır. Hukuk devletin kontrolü altındadır yani hakimlerin, savcıların, vs. maaşını devlet verir. Sağlık ücretsiz olarak vatandaşa sunulması gereken en önemli hizmetlerden biridir. Eğitim hakeza devletin ön ayak olması gereken hizmetlerden biridir. Sosyal devlet kavramının o yıllardaki, 1920'li yıllardaki tarifidir Atatürk Devletçiliği. Bir başka önemli öge de Devrimcilik ögesidir. Atatürk Devrimciliği yarın, her konuda her noktada yarın bugünden daha iyi olma çabasını tarif eder. Eğer biz Türkiye'nin her köşesinde ve her konuda yarın daha iyi nasıl oluruz çabası içerisindeysek biz devrimcilik kuralını yerine getiriyoruz demektir.

Değerli arkadaşlar, Atatürkçülük, Kemalizm ve Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk Milleti'nin çağdaşlaşma ülküsünün tarifidir. Türk Milleti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varoluş sebebidir ve ilelebet var olmasının sebebi olarak kalacaktır. Elimizdeki tek büyük güçtür. Bizi bütünleştirecek, birleştirecek bize bu ülkenin vatandaşı olmaktan mutlu olacağımız, onur duyacağımız hale getirecek tek yöntem Atatürkçü Düşünce Sistemi'dir.

Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Cem Yurtbay'ın Seslendirdiği "Mustafa Kemal'i Düşünüyorum" Şiiri;

Bugün ben çok heyecanlıyım. 1958 yılında Nişantaşı Işık Lisesi'nin kapısından içeri girdiğim günden beri yani daha doğrusu okuma yazmayı öğrendiğim günden beri içimde doğan Atatürk sevgisi inanın her gün biraz daha artarak devam ediyor. Her gün onun ne kadar kıymetli bir insan olduğunu idrak ederek geçiyor. İnşallah bu Atatürk sevgisi ölünceye kadar benimle böyle devam eder. 1958 yılından beri de Işık Lisesi'nde okuduğum yıllarda her sene Atamızı anma törenlerinde bir Atatürk şiirini seslendirdim ve seslendirmiş olmanın da gururunu taşıyorum. Bugünkü anma töreninde de bir Atatürk şiiriyle benim de bir katkım olsun istedim ve Ümit Yaşar Oğuzcan'ın Mustafa Kemal'i düşünüyorum adlı şiirini sizlere sunmak istiyorum..

Mustafa Kemal'i Düşünüyorum

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Yeleleri alevden al bir ata binmiş
Aşıyor yüce dağları, engin denizleri.
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri,


Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında
Destanlar yaratıyor cihanın görmediği,
Arkasından dağ dağ ordular geliyor
Her askeri Mustafa Kemal gibi.


Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere
Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyor zaferden zafere.


Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Ölmemiş bir kasım sabahı!
Yine bizimle beraber her yerde,
Yaşıyor dört köşesinde vatanın
Yaşıyor damar damar yüreklerde.


Mustafa Kemal'i düşünüyorum,
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Mavi gözleri ışıl ışıl, görüyorum
Uykularıma giriyor her gece.
Ellerinden öpüyorum.
Ümit Yaşar OĞUZCAN


Konuşmalardan sonra Atatürk'ün fotoğraf ve videoları eşliğinde Işık Üniversitesi Folklor Kulübü Zeybek gösterilerini gerçekleştirdi. Daha sonra tören Işık Üniversitesi Müzik Kulübü'nden öğrencimiz Alper Kış'ın, Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirmesiyle sona erdi.