Kapat

Çerkes Karadağ Fotoğraf Sergisi "Natürlife" FMV Işık Üniversitesi Galeri Işık Şile'de

Geri

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Çerkes Karadağ'ın Fotoğraf Sergisi "Natürlife" 2 Şubat Salı günü Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Oditoryumu Galeri Işık'ta açıldı.

Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi'nin 20. kuruluş yılı kapsamında Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay'ın açılışını gerçekleştirdiği serginin açış konuşmasında;"Değerli sanatçı, hocamız Çerkes Karadağ'ın bu sergisine ev sahipliği yapıyor olmaktan çok mutluyuz. Serginin adının Natürmort değil Natürlife olması önemli. Öyle ki doğa sevgisine ve yaşama sevincine en fazla bağlanmamız gereken günlerdeyiz. Ölümün fazla telaffuz edildiği bu günlerde, bu huzurlu eserlerin arasında heyecan duyacağınıza eminim. Çünkü gerçekten bu sergi doğa sevgisini ve yaşama sevincini kutlayan bir sergi. Bu yüzden ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz." diyerek Çerkes Karadağ'a plaketini takdim etti.

Işık Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak;"İnsanlar başlangıçta doğayla barışık yaşıyorlardı fakat Sanayi Devrimi ile birlikte doğanın yıkımı hızlandı. Dolayısıyla insanoğlu o dönemlerde doğaya karşı ben merkezli düşüncelerin baskınlığı ile kendisini her şeyin üstünde kabul ediyor. Fakat gün geçtikçe doğadaki bu kötü gidiş, özellikle varsıl ülkeler tarafından anlaşılmaya başlayınca 1972'lerde Roma akımı devreye sokuluyor. Daha sonra Birleşmiş Milletler Komitesi adına görev yapan Brundtland'ın hazırladığı raporda sürdürülebilir doğa, sürdürülebilir yaşamı esas alarak yayınlanıyor. Bu yeni bakış açılarının tamamı doğayı korumaya yönelik içeriğe sahipti. Fakat doğayı kurtarmaya yetecek kadar içeriğe yada etkinliğe sahip değildi. Çünkü hesaplar şunu gösteriyor ki; özellikle 1980 ile 1990 arasında dünyanın ekolojik sermayesi kendini yenileyecek güçte olmayıp gün geçtikçe sermayesini yitiriyor. Bu durumu izleyen süreçte bir başka bakış açısı geliyor ki bu da; İsveçli felsefeci tarafından ortaya konulan "Derin Ekoloji". Derin ekoloji yaklaşımında; insanlar kendisini doğada canlı cansız her şeyle eşit kabul etmesi, bir eko-sistem bütünlüğü esas alınarak, doğadan ancak ihtiyaçları kadar faydalanmaları düşünceleri savunuluyor. Bu durum farklı bir düşünceyi ortaya atıyor "insan doğada kendisini diğer canlılardan farklı kabul etmesi bir ırkçılıktır." Diyerek, Çerkes Karadağ'a sergisinde bu konuya değinmesinden dolayı teşekkür etti.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Çerkes Karadağ; Fotoğraf, bir boyutu gerçeğe bağlı bir sanattır. Bir görüntünün içerisinden gerçeği çekip aldığımızda geriye bir resim kalır. Dolaysıyla fotoğraf hem bir sanatçının öznel bakışını, hem de nasıl gördüğü, nasıl yansıttığını bize bir görüntüde somutlaştırdığı eserle hitap ediyor. Natürmort sanatta ölümü temsil eden bir yoldur. Çünkü Natürmortta konu olan şey artık hayatta değildir. Rönesans'ta ressamdan sipariş edilen natürmortlar, vazoda çiçek gibi romantik doğa parçacıkları esas alındı. Zamanla kral, kraliçe, imparatorlar yanı sıra sermaye sınıfı da gelişince onların zevklerine de natürmortlar eşlik etti. Yavaş yavaş natürmortlara; silahlar, bıçaklar, av malzemeleri, av hayvanları, ölü hayvanlar, ölü tavşanlar, ölü kuşlar yavaş yavaş natürmorta girmeye başladı. Böylece sanat ile ölüm ilişkisi bir tür natürmortlarda temsil edildi. Oysa natürmortlar hoş duygular vermek üzere yapılmıştı. Bu serginin ruhu işte bu ölümle yaşam arasındaki ilişkiden doğdu. Bir gün öğrencilerimle Fethi Paşa Korusu'nda dolaşırken yerde bir tuğla gördüm. Tuğlalar döşenip gidiyor, çevremizde ormanlar kaybolmuş, doğal su kaynakları gitmiş, erimiş. Ondan sonra yeşil alanlar kaybolmaya başlamış. Ben, bu tuğlaların serüvenini, sosyal hayatımıza da olumsuz bir etkisi olduğunu düşünerek hazırladım. Tuğlalar üzerinden görsel metin oluşturmaya çalıştım. Ve natürmort alanını seçtim. Böylece doğamızın aslında görünmez düşmanlarının olduğunu ifade etmek istedim." dedi.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Çerkes Karadağ'ın Fotoğraf Sergisi "Naturlife", Galeri Işık Şile'de 4 Mart 2016 tarihine kadar izlenebilir.

Çerkes Karadağ Kimdir?

Sanat fotoğrafçısı ve yazar.1971 yılından bu güne değin grafiker, reklam yönetmeni, yayınca, tanıtım fotoğrafçısı ve film denetçisi olarak çalıştı. Siyah-Beyaz sanat takvimleri ve sanatsal posterler bastı, mesleki dergiler ile sendika gazeteleri hazırladı. Kültür Bakanlığı Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nda düzeltmen ve yayın teknik yönetmeni. Sinema Dairesi Başkanlığı'nda da belgesel film ekibinden ve Gösteri ve Şenlik Şubesi'nde görev aldı. Reklam ve tanıtım kampanyaları yürüttü. Ticari amaçlı kataloglara ve broşürlere fotoğraflar çekti. Birçok kültürel amaçlı kitap ve sanatçı kataloğunu fotoğrafladı. Kamu kurumlarında fotoğraf seminerleri verdi. Panel, sempozyum ve açık oturumlara katıldı. Birçok üniversite konferanslar verdi. 100'ün üzerinde saydam gösterisi yaptı. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmaları ve bienaller de fotoğrafları sergilendi. Eserleri çeşitli özel koleksiyon ve müzelere kabul edildi. Türkiye'de ve yurt dışında birçok karma, ortak ve çağrılı sergide yer aldı. Ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf ödülü kazandı. Sanat dergileri ve gazetelerde fotoğraf sanatı ve çağdaş fotoğraf konusunda makale ve denemeler yazdı. Prag, Budapeşte, Mersin/Mut, Gaziantep, Ankara, Bursa ve Lefkoşa kentlerini fotoğrafladı. Kendisi ve fotoğrafları birçok Türk şair, yazar, ressam ve seramikçinin eserlerine konu oldu. Ankara'da sanat, düşün, bilim ve siyaset adamlarını fotoğrafladı. Siyasal tanıtım fotoğrafları ve politikacı portreleri konusunda uzman bir fotoğrafçı olarak tanındı. 1987 yılında Ankara'da kurduğu profesyonel fotoğraf stüdyosunu 2005 yılına kadar yürüttükten sonra şimdilerde sanatsal çalışmalarını İstanbul'da devam ettirmektedir. Hacettepe, Süleyman Demirel, Yeditepe, Yakın Doğu, Doğuş Üniversitesi ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'de fotoğraf, reklam fotoğrafı ve görsel estetik dersleri verdi. İstanbul'da ki atölyesinde kuramsal kitaplar, resim ve fotoğraf sanatı alanında çalışmalarının yanı sıra, halen Işık ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde ders vermektedir.